Mr Cobbler Sports Awards

The Sports Council seeks nominations each February from affiliated clubs for the following categories in the Mr Cobbler Sports Awards with trophies presented at the Annual General Meeting in March.

2016 Awards

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2016


2015 Awards

Coastside Fitness Sports Personality of the Year
Katherine Rednall - Felixstowe Bowls club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Pierrot Stationers - Junior Sports Personality of the Year
Charlotte Baldwin - Felixstowe Hockey Club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Felixstowe Star - Team of the Year
Felixstowe Hockey Club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Eastcliff Carpets - Club Official of the Year
(Joint) Helen & David Nicholls - Felixstowe Skating Club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Walton Barbers - Services to Sport (Stan Cox Memorial Trophy)
Paul Mortimore - Felixstowe Karate Club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Wainwrights - Progress in Sport - Malcom Minns Memorial Trophy
Ben Caldwell - Felixstowe Judo Club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Certificate of Achievement
Carrie Eve - Deben Riding Club

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015

Inter Town Sports Challenge Trophy
VC SCDC Susan Harvey presenting to Deputy Mayor Doreen savage

Mr Cobbler Sports Awards, Felixstowe 2015


2014 Awards

Lacey's Fitness Sports Personality of the Year
Moira Self, Felixstowe ad Suffolk Bowls Club

Pierrot Stationers Junior Sports Personality
Alex Page, Cadet Class Sailing Association

Felixstowe Star Team of the Year
Felixstowe Hockey Club Mens First Team

Eastcliff Carpets Club Official
Steph Smith, Team Spirit

Walton Barbers Stan Cox Memorial Trophy for Service to Sport
John Humphries, Felixstowe Rifle Club

Wainwrights Malcolm Minns Memorial Trophy for Progress in Junior Sport
Amy Rainbow, Felixstowe Skating Club